ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان از مواردی است که ممکن است برای هر یک از ما نیاز باشد. همانطور که از اسمش پیداست زمانی ما نیاز پیدا می کنیم به انجام ایمپلنت دندان که یکی از دندان های ما افتاده باشد. ایمپلنت دندان جایگزین بسیار مناسب برای پروتزهای دندانی می باشد.

افتادگی دندان به چند دلیل ممکن است روی دهد، بالا رفتن سن، ضربه خوردن، پوسیدگی و …. که هر کدام باعث می شود احساس ناخوشایندی به فرد دست دهد هم از لحاظ ظاهری هم هنگام غذا خوردن و نوشیدن.

ایمپلنت

ایمپلنت

در این مقاله ما قصد داریم در رابطه با موضوعات زیر شما را آگاه سازیم:

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • نحوه انجام ایمپلنت دندان
 • قیمت ایمپلنت دندان
 • آیا کاشت دندان دندان با درد همراه است؟
 • ماندگاری و دوام ایمپلنت دندان چقدر است؟
 • معایب و مزایای ایمپلنت دندان
 • سوالات متداول ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان چیست؟

قبل از ظهور تکنیک ایمپلنت دندان کسانی که دندانشان را از دست می دادند از پروتز دندان استفاده می کردند که سبب می شد هر وعده غذایی را به آسانی نتوانند میل کنند. با پیدایش ایمپلنت دندان، بعد از مدت زمان بسیار کوتاه و استقبال گسترده همگان این تکنیک و محصول راه خود را به بازار ایران نیز پیدا کرد و در اینجا نیز مورد استقبال همگان قرار گرفت.

ایمپلنت

ایمپلنت

کاشت دندان یک پیچ تیتانیومی است که دندانپزشکی آنرا به استخوان فک فیوز می کند و جایگذین دندان افتاده می شود. ایمپلنت دندان می تواند یک تیکه یا دو تیکه باشد و به واسطه پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه به یکدیگر متصل می شود.

ایمپلنت مانند پروتز دندان هنگام غذا خوردن اصلا نگران کننده نیست و فرد می تواند هر چه که می خواهد را میل کند اما نیاز به مراقبت دارد که به آن هم اشاره خواهیم کرد.

نحوه انجام ایمپلنت دندان یا کاشت دندان

انجام یک واحد ایمپلنت در فک بالا تقریبا 140 روز زمان میبرد و مراحل مختلفی دارد. در جلسه اول کاشت فیکسچر انجام می گیرد. دو هفته بعد در روز 15 بخیه ها کشیده می شود. دو ماه بعد در روز 75 باید یک چکاپ از ایمپلنت انجام شود.

جلسه چهارم یک ماه بعد در زور 105 صورت میگیرد که باید هیلینگ بسته شود. جلسه پنجم نوبت به قالبگیری می رسد که باید 15 روز بعد و در روز 120 انجام شود.

در مرحله بعد فریم را تست می کنیم که 5 روز بعد می باشد در روز 125. و در مرحله آخر که 5 روز بعد می باشد پروتز تحویل داده می شود و پس از 130 روز کار دندان شما به اتمام می رسد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت نهایی و تمام شده ایمپلنت دندان یا کاشت دندان به چندین فاکتور بستگی دارد. کاشت دندان یک عمل جراحی بحساب می آید و در عمل جراحی عواملی چون وضعیت بدنی بیمار، وضعیت دندانهای بیمار، وضعیت فک و لثه فاکتور های مهم فردیست که به عمل جراحی نیاز دارد.

موارد دیگری مانند نوع و برند ایمپلمت، کیفیت لوازم و قطعات مورد استفاده، هزینه دندانپزشک و …. از مواردی است که قیمت کاشت دندان را تعریف می کند. تمامی این فاکتورها در مشاوره و ویزیت های اولیه کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش نزد پزشک مشخص می شود و قیمت نهایی نیز تعریف میشود.

آیا کاشت دندان یا ایمپلنت دندان با درد همراه است؟

کاشت دندان چون یک عمل جراحی به حساب می آید و هر عمل جراحی معمولا با کمی درد همراه است. درد ایمپلنت دندان معمولا بین 6 الی 10 روز است و اگر این زمان افزایش یابد به این معنیست که مشکلی بوجود آمده است. در بعضی مواقع نیز تورم چند روزه در دهان و لثه ایجاد می شود که با کمک پزشک حل شدنی است.

ایمپلنت

ایمپلنت

دوام ایمپلنت دندان چقدر است؟

معمولا در رابطه با طول عمر کاشت دندان می گویند که حداقل 25 سال دوام می آورد اما اگر مراقبت شما و بهداشت فردیتان خوب باشد می توان گفت که ماندگاری ایمپلنت دائمی می شود.

از مواردی که در دوام ایمپلنت تاثیر دارد:

 • بهداشت فردی و توانایی خودتان در مراقبت از کاشت های دندانی شما
 • از گاز گرفتن جسم های سخت خود داری کنید و یا باز کردن بسته بندی اجناس با دندان
 • تکنیک، تخصص  و تجربه دندانپزشک شما در کار گذاشتن ایمپلنت شما
 • پس نزدن ایمپلنت توسط استخوان و جذب کامل آن

معایت و مزایای ایمپلنت دندان

معایب دندان

یکی از معایب اصلی ایمپلنت دندان شکستگی آن است. احتمال شکستگی ایمپلنت بسیار کم است اما تحت فشار بالا احتمال این اتفاق وجود دارد و اگر ایمپلنت شما دچار شکستگی شود امکان ترمیم وجود ندارد.

در کل باید مراقب بود که فشار زیاد به کاشت شما وارد نشود چون اگر موجب شکستن هم نشود می تواند باعث کنده شدن روکش ایمپلنت شما شود. همچنین بر روی دندان ایمپلنت کامپوزیت دندان یا بلیچینگ دندان نمی توان انجام داد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

و یک مشکل دیگر که امکان دارد در هنگام فشار به دندان ایجاد شود شل شدن پیچ ایمپلنت است. این فشار ممکن است بر اساس قروچه کردن دندان، گیر کردن مواد غذایی یا رفتن سنگ زیر دندان رخ دهد.

در بعضی موارد به چند دلیل کاشت دندان شما به استخوان کامل جوش نمیخورد که دلایل مختلفی دارد. در اینجور مواقع دندانپزشک مجبور است که دندان را بکشد و جدا کند که در این حالت برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که دندان عفونت کرده است.

مزایای ایمپلنت

با کاشت ایمپلنت دندان می توانید از تحلیل رفتن فک و استخوان جلوگیری کنید. و همچنین به دلیل اینکه ظاهر ایمپلنت بسیار به دندان واقعی شباهت دارد می تواند زیبایی دندان و لبخندتان را به شما بازگرداند و اعتماد به نفس شما را بالا ببرد.

دندانهای مصنوعی نسبت به ایمپلنت دندان بیشتر باکتری و پلاک را به خود جذب می کنند و این امر پوسیدگی دندان و التهاب لثه را به حداقل می رساند.

از دیگر مزایای ایمپلنت دندان می توان به تنها روش کاشت برای دندان از دست رفته که دائمی می باشد اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *