بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به معنای سفید کردن دندان است. بلیچینگ دندان کم هزینه ترین و کم آسیب ترین راه برای سفید کردن دندان های شماست . این کار از دو روش انجام می شود، بلیچینگ آفیس یا سفید کردن دندان در مطب و بلیچینگ هوم یا سفید کردن دندان در خانه.

در این مقاله قصد داریم شما را با بلیچینگ دندان، نحوه انجام آن، قیمت بلیچینگ، تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت، روش های مختلف بلچینگ، بهترین روش بلیچینگ، ماندگاری بلیچینگ، عوارض و مزایای بلیچینگ آشنا کنیم.

بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ دندان چیست ؟

بلیچینگ دندان راه حلی است آسان برای روشن کردن رنگ دندان. در این روش نه دندان های شما تراش میخورد و نه لایه یا موادی به آن اضافه می شود.

دندان های هر فرد به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شود و این تغییر رنگ دلایل زیادی می تواند داشته باشد. مصرف مواد و غذاهای رنگی مانند قهوه، چایی، ادویه های غذایی یا مصرف دخانیات مثل سیگار باعث می شود که رنگ دانه های دندان شما فعال شود و به مرور زمان دندان های شما تیره شود.

بلیچینگ طوری عمل می کند که تمامی این تیرگی ها را که بعضی اوقات ارثی نیز می باشد را برطرف کرده و ظاهری زیبا را برای شما به ارمغان می آورد.

مدل های مختلف بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان از دو طریق انجام می شود یکی بلیچینگ آفیس یا سفید کردن دندان در مطب و دیگری بلیچینگ هوم یا سفید کردن دندان در خانه. سفید کردن دندان در مطب نیز خود دو بخش تقسیم می شود.

بلیچینگ آفیس بدون لایت و بلیچینگ آفیس لایت کیور، و سفید کردن دندان در خانه فقط از یک طریق انجام می شود که در بخش های بعد به نحوه انجام آن اشاره می کنیم.

تفاوت این دو روش در این است که بلیچینگ آفیس در مطب دکتر انجام می شود و نزدیک به 40 دقیقه نیز زمان می برد. اما بلیچینگ هوم یا سفید کردن دندان در خانه توسط خود فرد از و به راهنمایی دکتر انجام می شود و دو هفته تا یک ماه زمان می برد تا نتیجه مطلوب بدست آید.

بلیچینگ

بلیچینگ

نحوه انجام بلیچینگ دندان

همانطور که در بالا گفتیم بلیچینگ دندان از دو روش office و home انجام می شود که شما را با طریقه انجام هر دوی آن آشنا میکنیم.

بلیچینگ آفیس

در روش سفید کردن دندان در مطب قیل از همه شما باید دندان هایتان را جرمگیری و بروساژ کنید تا کاملا پاک شود و بعد مواد بلیچینگ روی دندان شما قرار میگیرد. در تمامی مراحل دهان شما توسط باز کننده دهان باز نگه داشته می شود که مواد با لب های شما تماس پیدا نکند.

دکتر دندانپزشک به وسیله یک خمیر که گان پروتکتور نام دارد که بین لثه های شما و دندانتان قرار میگیرد از لثه های شما در برابر مواد بلیچینگ محافظت می کند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

در این مرحله کار دکتر تقریبا تمام شده و نوبت به اشعه لایت میرسد که از طریق دستگاه به مدت 30 الی 40 دقیقه به دندان های شما تابانده می شود. و در مرحله آخر تمامی مواد از دندان های شما پاک شده و بعد از شستشوی دندان و دهانتان شما می توانید تاثیر کار را روی دندانتان مشاهده کنید.

بلیچینگ خانه

در این روش شما اول از همه نیاز به قالب دندان بالا و پایین هر دو فک دارید که این قالب اصولا در مطب دندانپزشکی تهیه می شود. به این صورت که شما با یکبار حضور در دندانپزشکی و نمونه برداری از هر دو فک بالا و پایینتان قالب دهان شما ثبت می شود و پیاده سازی این نمونه بر روی مواد مورد نظر ممکن است زمانبر باشد.

البته امروزه با پیشترفت تکنولوژی کیت های جدیدی وارد بازار شده اند که خود دارای قالب دندان خام و بدون شکل می باشند که برای استفاده باید چند ثانیه زیر داخل آب جوش باشد تا حالت پذیر شود و بعد بر روی دندان هایتان قرار داده و فشار می دهید بعد از چند ثانیه و با خنک شدن آن قالب دندان های شما به همین آسانی آماده می شود.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بعد از اینکه قالب شما آماده شد شما باید مواد بلیچینگ هوم را که معمولا به صورت سرنگ است بر روی قالب قرار داده و قالب را به مدت 2 الی 8 ساعت بر روی دندان هایتان قرار دهید. این کار را برای مدت دو الی یک ماه انجام دهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

اگر قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید و میخواهید که اطلاعات در این زمینه کسب کنید کلیک کنید.

تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت

مهمترین تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت دندان در این است که بلیچینگ برای افرادی توصیه می شود که دندان های مرتب و منظم دارند. چرا که در بلیچینگ فرم دندان های شما تغییری پیدا نمی کند. اما در کامپوزیت علاوه بر تغییر رنگ شما می توانید فرم دندان های خود را نیز تغییر دهید. مشکلاتی مثل کوتاه بلند بودن دندان، عقب جلو بودن دندان، فاصله زیاد بین دندان در کامپوزیت توسط دندانپزشکی برطرف می شود.

تفاوت بعدی این دو روش در هزینه آن است. بلیچینگ نسبت به کامپوزیت هزینه کمتری دارد اما از ماندگاری کمتری نیز برخوردار است. مراقبت دندان ها برای تثبیت رنگ در هر دو روش حائز اهمیت است.

بلیچینگ

بلیچینگ

بهترین روش بلیچینگ

موادی که به هنگام بلیچینگ در مطب دکتر استفاده می کند غلظت بالاتری نسبت به بلیچینگ هوم یا خانه دارد به همین علت است که در مدت زمان کمتری تاثیر میگذارد و سفیدی بیشتری نیز دارد.

سفید کردن دندان در خانه نیز غلظت و مدل های مختلفی دارد که با استفاده منظم و مکرر می توانید نتیجه بسیار خوبی بدست آورید.

اما پیشنهاد کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش به شما برای گرفتن بهترین نتیجه از بلیچینگ انتخاب پکیج طلایی ما که شامل بلیچینگ آفیس و بلیچینگ هوم با هم می باشد. این روش بهترین روش است چرا که شما بعد از انجام بلیچینگ آفیس در مطب تاثیر آن را در مدت زمان کم خواهید دید و برای تثبیت و ماندگاری این رنگ و سفیدی شما می توانید بلیچینگ هوم با انجام دهید .

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

ماندگاری بلیچینگ

ماندگاری بلیچینگ به چند فاکتور بستگی دارد. بهداشت فردی دهان، نوع تغذیه فرد، نسبت رنگدانه هایی که در مواد غذایی که فرد استفاده می کند، استعمال دخانیات، مسواک و استفاده از بلیچینگ هوم.

بعد از انجام بلیچینگ برای ماندگاری بیشتر دکتر به شما توصیه می کند که از خوردن غداهایی با رنگدانه های فعال تا جای ممکن اجتناب کنید و اگر سیگار مصرف  کنید بعد از هر بار مصرف سیگار مسواک بزنید. اما اگر میخواهید که ماندگاری دائم داشته باشید نیاز دارید که چند مدت یکبار با مشاوره دکتر خود این عمل را تکرار کنید.

عوارض و مزایای بلیچینگ

عوارض بلیچینگ

بلیچینگ دندان یکی از کم آسیب ترین روش ها برای سفید کردن دندان است. بلیچینگ در بعضی از افراد که تعدادشان بسیار اندک است جواب نمی دهد مانند کسانی که بر اثر دارو لکه های روی دندان هایشان ایجاد شده است.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

یکی از مشکلاتی که ممکن است بر اثر بلیچینگ برای فرد پیش بیاید حساس شدن دندان ها است که ما اسم این را عوارض نمی گذاریم چون به فرد می تواند به راحتی با مصرف خمیر دندان ضد حساسیت این مشکل را برطرف کند.

مزایای بلیچینگ

ار مزایای بلیچینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدون نیاز به تراش و برش دندان
  • تاثیر عالی در کمترین زمان
  • بدون عوارض و آسیب به دندان
  • مقرون به صرفه بودن
  • ماندگاری بالا به وسیله بلیچینگ هوم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *