کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماده ای پر مصرف و پر فروش در صنف دندانپزشکی می باشد که کاربرد های بسیاری دارد. در بعضی از مواقع از کامپوزیت برای ترمیم و پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می شود و در بعضی مواقع برای زیبایی دندان و دست پیدا کردن به لبخندی زیبا.

در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای کامپوزیت، معایب کامپوزیت، نحوه انجام کامپوزیت، قیمت کامپوزیت، مدل های مختلف کامپوزیت، راهنمایی برای انجام خدمات زیبایی، ماندگاری و دوام، تفاوت کامپوزیت با لیمینت، تفاوت کامپوزیت با بلیچینگ و … آشنا کنیم.

بعد از کامپوزیت چه شکلی می شویم؟

اگر مایلید بدانید که بعد از انجام کامپوزیت چه شکلی می شوید آیکون عکس زیر را به چپ و راست هدایت کنید

کامپوزیت بعد
کامپوزیت قبل

کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

ترمیم دندان با کامپوزیت

پوسیدگی دندان برای اکثر ما اتفاق افتاده است و همه ما حداقل یکبار اسیر درد دندان و پوسیدگی دندان شده ایم تا مجبور شویم به دندانپزشکی مراجعه کنیم.

با روش رفع پوسیدگی دندان که همه آشنا هستیم، دندانپزشک اول نسج پوسیده را به وسیله فرز های مخصوص دندانپزشکی تخلیه می کند. اگر که پوسیدگی به عصب رسیده باشد عصب کشی دندان قبل از پرکردن دندان الزامی می شود اما اگر پوسیدگی سطحی باشد بعد از تخلیه آن می توان حفره ایجاد شده را با کامپوزیت دندان ترمیم کرد.

کامپوزیت

کامپوزیت

در زمان قدیم موادی که به کار برده میشد بعد از گذشت زمان رنگ آن به سیاه تغییر می کرد و جلوه آنچنان خوبی نداشت. اما امروزه موادی که برای پرکردن دندان استفاده می شود یا اصلا سیاه نمی شوند یا بعد از مدت زمان بسیار زیاد و فقط به اندازه یک درجه یا دو درجه تغییر رنگ می دهد.

استفاده از کامپوزیت در زمینه زیبایی

یکی دیگر از کاربرد های کامپوزیت که در این چند سال اخیر نیز رواج پیدا کرده است خدمات زیبایی دندان و لبخند است.

دندان و لبخند بخش مهمی از صورت ما را تشکیل می دهد، لبخند زیبا اعتماد به نفسمان را بالا می برد و نشان دهنده پاکیزگی دهان و دندان های شماست.

وقتی شما تصمیم میگیرید که تغییراتی در لبخندتان و نحوه چیدمان یا رنگ دندانتان ایجاد کنید در مرحله اول شما می بایست نزد یک دکتر مجرب ویزیت شوید. دکتر راهنمایی های بسیار خوب و کاربردی در این به شما می دهد اما در آخر تصمیم گیری با خود شما می باشد.

کامپوزیت

کامپوزیت

هنگام انجام خدمات زیبایی کامپوزیت دندان، بعد از مشاوره و راهنمایی دکتر و انتخاب رنگ کامپوزیت، یک وقتی دکتر دندانپزشکی به شما می دهد برای مراجعه و انجام کار.

در مرحله اول دندانپزشک پوسیدگی های دندان های شما را باید بر طرف کند، جرم گیری انجام دهد و اگر دندان های شما خیلی نا مرتب باشد و ارتودنسی نیز انجام نداده باشید دندان های شما نیاز به تراش دارد.

بعد از آنکه دندان های شما آماده شد در این مرحله کامپوزیت واحد به واحد روی دندان های شما کار گذاشته می شود. از اینجا به بعد دیگه کار تخصصی می شود و تجربه، حرفه و تخصص دکتر دندانپزشک شماست که درصد کیفیت و زیبایی کار شما را مشخص می کند.

معایب کامپوزیت و مزایای کامپوزیت

معایب کامپوزیت دندان

معایب خدمات زیبایی یکی از دغدغه های اصلی هر فرد به شمار می رود. کامپوزیت دندان نیز از این قاعده مستثنا نیست اما معایب کامپوزیت به دو بخش تقسیم می شود:

  1. معایب اجباری
  2. معایب احتمالی

معایب اجباری

از مشکلاتی که برای همه در هنگام انجام کامپوزیت بوجود می آید می توان به اضافه شدن یک لایه بیرونی بر روی دندان، مراقبت ویژه و نیاز به پالیش نام برد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

این سه مورد برای همه کسانی که این کار را انجام می دهند ایجاد می شود و تفاوتی ندارد که شما کجا و نزد چه دکتری کامپوزیت انجام داده اید.

کامپوزیت دندان نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان معمولی دارد، به طور مثال برای دندان معمولی بعد از صرف هر وعده غذایی یک مسواک کفایت می کند اما برای کامپوزیت بعد از هر وعده غذایی نخ دندان کشیدن و مسواک زدن الزامی است.

پالیش دندان نیز یکی دیگر از مواردی است که برای همه بوجود می آید، یعنی اگر شما میخواهید که رنگ کامپوزیت شما دائمی باشد و تغییر رنگ ندهد باید حداقل 6 ماه یکبار پالیش انجام شود.

و آخرین مشکل اجباری کامپوزیت احتمال لب پر شدن هنگام مصرف اجسام سخت مانند تخمه، آجیل و …. می باشد.

معایب احتمالی

در زمان انجام دادن کامپوزیت دو مورد حائز اهمیت است، اول برند و محصول استفاده شده، دوم دکتر دندانپزشکی.

اگر شما از برند بی کیفیت یا تقلبی استفاده بکنید احتمال لب پر شدن کامپوزیت های شما و همچنین تغییر رنگ آن بیشتر است. همچنین اگر دندانپزشکی شما با تجربه نباشد و هنگام کار گذاشتن کامپوزیت فاصله ای بین دندان و کامپوزیت ایجاد شود احتمال پوسیدگی دندان شما در طولانی مدت بیشتر می شود.

کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش با در اختیار داشتن پزشکان متخصص و باتجربه ، همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه و استادان دانشگاه ها، نگرانی های شما را در این زمینه بر طرف کرده است.

مزایای کامپوزیت

معمولا مزایای خدمات زیبایی قابل توجه است و به تعداد زیادی می توان اشاره کرد. از مزایای کامپوزیت دندان می توان به مرتب شدن دندان ها اشاره کرد.

نا مرتبی دندان به چند صورت است، در بعضی فک ها دندان ها جلو عقب هستند و در بعضی دیگر کوتاه بلند می باشند که با کامپوزیت تمامی این موارد حل شدنی است.

از دیگر موارد مزیت دندان می توان به رنگ دلخواه دندان به سلیقه افراد اشاره کرد.

قیمت کامپوزیت

قیمت کامپوزیت واحدی تعریف می شود یعنی هر یک دندان یک واحد کامپوزیت حساب می شود. قیمت کامپوزیت به چند فاکتور بستگی دارد، اما مهمترین این فاکتورها برند و رنگ کامپوزیت شما و دومین فاکتور دندانپزشکی که اجرا کننده تکنیک های این بخش است.

قیمت هر واحد کامپوزیت در کلینیک ها و مطب های مختلف متفاوت است و دلیل این تفاوت را هم برای شما ذکر کردیم. خیلی افراد بوده اند که به کلینیک ما مراجعه می کردند برای ترمیم کامپوزیتی که قبلا نزد پزشک دیگری انجام داده بودند و بعد ویزیت اول و مشاوره مشخص میشد که تنها دلیل جذب آن دسته از افراد به آن پزشک فقط قیمت ارزان آن بود که البته با گذشت زمان متوجه دلیل ارزانی آن برند و خدماتشان میشدند.

مدل های مختلف کامپوزیت 

کامپوزیت به چند دسته تقسیم می شود کامپوزیت ترمیمی و کامپوزیت زیبایی که هر کدام نیز به چند بخش تقسیم می شوند .

کامپوزیت ترمیمی 

کامپوزیتی خمیری می باشد که برای پر کردن دندان های جلویی و دندان های که دسترسی به آنها آسان است استفاده می شود. نوع و کیفیت این کامپوزیت بستگی به برند و کشور سازنده و مدل آن کامپوزیت دارد.

کامپوزیت ترمیمی فلو

این نوع کامپوزیت نیز ترمیمی است و برای پر کردن دندان استفاده می شود اما به صورت مایع است که برای دندان های پشتی که دسترسی به آن سخت می باشد استفاده می شود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

در دندان های پشتی که امکان استفاده از کامپوزیت خمیری به دلیل دسترسی به حفره و نصب خمیر کامپوزیت سخت می باشد از کامپوزیت فلو استفاده می شود. به این صورت که با چکاندن چند قطره، کامپوزیت راه خود را به سمت حفره پیدا کرده و حفره را پر میکند و در مرحله بعدی با تابش اشعه ایکس به مایع باعث می شود که کامپوزیت سخت شده و در حفره را با راحتی پر کند.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت برای کار زیبایی استفاده می شود که از کامپوزیت هایی که نسبت به کامپوزیت های ترمیمی کیفیت و رنگ بهتری دارند برای دندان های قدامی یا دندان های جلو استفاده می شود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

لمینت سرامیکی 

این نوع لمینت نسبت به ونیر کامپوزیت ثبات رنگ بیشتر و ماندگاری بالاتری دارد و البته  هزینه بیشتری هم باید پرداخت شود.

راهنمایی برای انجام خدمات زیبایی دندان

اصولا هر فرد قبل از انجام خدمات زیبایی الزامیست که یک جلسه به عنوان مشاوره و راهنمایی نزد دکتر حاضر شود و از راهنمایی دندانپزشک خود بهره مند شود.

در بعضی از مواقع دندان های فرد مورد نظر به شدت نا مرتب می باشد که اگر بخواهد کامپوزیت انجام دهد دندان ها تراش زیادی میخورد که این کار پیشنهاد نمی شود. در این مواقع اول ارتودنسی به فرد پیشنهاد می شود و بعد تصمیم برای خط لبخند و رنگ دندان گرفته می شود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

در بعضی بر عکس این قضیه بوجود می آید، به این صورت که دندان های فرد مورد نظر بسیار مرتب است. دندان ها به ترتیب پشت سر همدیگر بدون کوتاه بلندی، بدون فاصله و بدون جلو عقب بودن کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در این مواقع دکتر دندان های مورد نظر را برای انجام بلیچینگ به جای کامپوزیت چک و آزمایش می کند و اگر بلیچینگ گزینه مناسب تری باشد به شما بلیچینگ دندان را پیشنهاد می کند.

یک سری فاکتور ها و معیارهای دیگری وجود دارد که دکتر دندانپزشک شما برای انتخاب نوع کامپوزیتی که برای شما انجام می شود در نظر میگیرد تا بتواند بهترین نوع کامپوزیت را برای شما انتخاب کند. بعضی از این فاکتور ها عبارت اند از :

  • بهداشت دهان شما
  • عادت قروچه کردن دندان
  • سایش دندان

 

ماندگاری و دوام کامپوزیت

ماندگاری کامپوزیت، دوام آن سوال خیلی از افراد است که قصد انجام این کار را دارند. این موضوع نیز به چندین فاکتور بستگی دارد، اعم از نوع و برند کامپوزیت، نحوه مراقبت، ترمیم منظم.

 

تمامی این موارد بر روی تعداد سالهایی که شما می توانید ازکامپوزیت کار گذاشته شده برروی دندانتان استفاده کنید تاثیر بسزایی دارد که این تاثیر می تواند از 5 سال تا 10 سال متفادت باشد.

چند نمونه از مراقبت و کارهایی که باعث می شود کامپوزیت شما دوام بالایی داشته باشد را نام می بریم:

  • اجتناب از خوردن غذا و خوردنی های سخت مانند ( ته دیگ، تخمه، آجیل و …)
  • ترمیم به موقع هنگام لب پر شدن
  • استفاده از مسواک و نخ دندان به طور منظم
  • اجتناب از استعمال دخانیات
  • بهداشت فردی

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

در مقایسه با این دو روش چند تفاوت مهم و اساسی وجود دارد که تک به تک به آنها اشاره میکنیم. هزینه ونیر کامپوزیت کمتر از لمینت سرامیکی است و ونیر کامپوزیت مقرون به صرفه تر از لمینت سرامیکی است.

ماندگاری و دوام لمینت سرامیکی از ونیر کامپوزیت بالاتر است. تغییر رنگ در طولانی مدت در لمینت سرامیکی کمتر است نسبت به ونیر کامپوزت. و در آخر لمینت سرامیکی زمان بیشتری برای ساخت قالب می برد تا ونیر کامپوزیت.

تفاوت کامپوزیت با بلیچینگ 

در کامپوزیت دندان یک لایه کامپوزیت روی دندان شما کار گذاشته می شود که در فرم لب و فک شما کمی تاثیر میگذارد. اما بلیچینگ ماده ای است که  روی دندان های شما قرار میگیرد و به مدت 40 دقیقه اشعه لایت را با دستگاه به دندان های شما می تابانند و مواد را از روی دندان شما پاکسازی می کنند.

سفیدی بلیچینگ بستگی به نوع دندان های شما دارد و در بعضی افراد دندان ها نزدیک به 4 درجه سفید می شود ولی در بعضی افراد تنها 1 یا 2 درجه روشن تر می شود.

بلیچینگ

بلیچینگ

اما در کامپوزیت سفیدی دندان هایتان به انتخاب خود شما و تضمین شده است که این نسبت به بلیچینگ دندان مزیت به حساب می آید.

ماندگاری کامپوزیت از بلیچینگ بسیار بالاتر است. معمولا برای تثبیت رنگ بلیچینگ بعد از بلیچینگ در آفیس دکتر بلیچینگ در خانه را به مراجعه کننده پیشنهاد می دهد.

هزینه بلیچینگ دندان از کامپوزیت دندان کمتر است که این مزیت خوبی به حساب می آید. اگر می خواهید همه چیز را در رابطه با ایمپلنت دندان بدانید کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *