بلیچینگ دندان و خطرات احتمالی ناشی از آن


دیگر امروزه بر همه ما آشکار است که هیچ روش درمانی و پزشکی وجود ندارد که بدون عوارض جانبی باشد. دست‌کم برای آن دسته از درمان‌هایی که اثرات جانبی فیزیکی ندارند، برخی تاثیرات نامطلوب روانی تعریف شده است! برخی از عوارض جانبی رایج در سفید کردن و بلیچینگ دندان، افزایش حساسیت دندان‌ها، سوزش لثه و تغییر رنگ دندان‌های بیرونی است.

حساسیت به فشار

استفاده از سفید کننده با pH  بسیار پایین در روش سفید کردن و بلیچینگ دندان، ممکن است منجر به حساسیت در دندان شود. زیرا این روش باعث باز شدن لوله های عاج می‌گردد. قرار گرفتن در معرض محرک‌های سرما، گرما و خوردن غذاهای شیرین ممکن است شدت واکنش‌های حساس را بیشتر کند. در بین کسانی که درمان بلیچینگ آفیس را دریافت می کنند، بین ۶۷ تا ۷۸ درصد بعد از روشی که پراکسید هیدروژن و گرما استفاده می شود، حساسیت را تجربه می‌کنند.

نیترات پتاسیم و سدیم فلوراید در خمیردندانها برای کاهش ناراحتی به دنبال سفید کردن استفاده می شوند. اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود این روش دائمی برای ریشه کن کردن مسئله حساسیت وجود ندارد.

بلیچینگ

تحریک غشاهای مخاطی

پراکسید هیدروژن یک ماده تحریک کننده است. پراکسید هیدروژن با غلظت 10٪ یا بالاتر می‌تواند باعث آسیب بافتی شود. همچنین ممکن است سوختگی‌های شیمیایی در حین واکنش رخ ‌دهد. در حالی که سفید شدن دندان، سوزش و تغییر رنگ غشاهای مخاطی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر غلظت بالایی از ماده اکسید کننده در تماس با بافت محافظت نشده باشد، این آسیب‌ها ممکن است بیشتر شوند.

نتایج ناهموار و نامطلوب

نتایج ناهموار بعد از سفید شدن کاملاً متداول است. مصرف کمتر غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث لکه دار شدن سطح دندان‌ها می‌شود، می‌تواند نتیجه خوبی از سفید شدن دندان داشته باشد.

بازگشت به رنگ و سایه اصلی پیش از درمان

تقریباً نیمی از تغییر اولیه رنگ که توسط یک درمان فشرده در مطب (مثلاً یک ساعت معالجه در مطب دندانپزشک) ارائه می شود، ممکن است طی هفت روز از بین برود. هنگامی که بخش اعظمی از سفید کردن دندان از کم آبی بدن به دست می آید (همچنین یک عامل مهم در ایجاد حساسیت است) بازگشت دوباره متناوب انجام می شود. هرچه دندان هیدراته می شود، رنگ دندان به حالت قبلی خود برمی‌گردد.

بلیچینگ دندان

سفید شدن بیش از حد

سفیدشدن بیش از حد، بیشتر به عنوان “اثر سفید کننده” شناخته می شود. در بین درمان‌هایی اتفاق می‌افتد که وعده تغییر بزرگی در مدت زمان کوتاه دارند. سفید شدن بیش از حد می‌تواند ظاهری بسیار شفاف، نامطلوب و شکننده ایجاد کند.

آسیب به مینای دندان

مینای دندان می‌تواند با سفید کردن درمان تأثیر منفی داشته باشد .شواهد از مطالعات نشان می‌دهد که کاربامید پراکسید موجود در ژل‌های سفید کننده می‌تواند به سطح مینای دندان آسیب برساند. اگر چه این اثر به اندازه اچ اسید فسفریک مضر نیست. افزایش نامنظم بودن سطح دندان باعث می شود که دندان‌ها نسبت به رنگ آمیزی بیرونی مستعد آسیب شوند. بنابراین در چنین مواردی سلامت دندان، بر زیبایی آن ارجحیت می‌یابد.

عاج ضعیف دندان

سفید کننده داخل رحمی یک روش سفید کننده دندان است که 30٪ بیشتر از پراکسید هیدروژن استفاده می‌کند. چنین روش های سفید کردن دندان می تواند خواص مکانیکی عاج را تضعیف کند و به طور بالقوه می تواند منجر به حساسیت شدید دندان شود.

بلیچینگ

تأثیر بر ترمیم های موجود

  • آمالگام دندانی: قرار گرفتن در معرض محلول های پراکسید کاربامید پراکسید جیوه را برای مدت یک تا دو روز افزایش می دهد.
  • کامپوزیت رزین: استحکام باند بین مینا و پر کننده‌های مبتنی بر رزین تضعیف می شود.
  • یونومر شیشه‌ای و سیمان‌های دیگر: مطالعات نشان می‌دهد که حلالیت این مواد ممکن است افزایش یابد.

بلیچینگ دندان و اثرات نامطلوب روانی محتمل از آن

Bleachorexia اصطلاحی است که برای توصیف فردی استفاده می شود که وسواس ناسالم با سفید کردن دندان‌ها دارد. این وضعیت شبیه اختلال دررفتگی بدن است .از خصوصیات سفیدکننده‌ها، استفاده مداوم از محصولات سفید کننده است.

حتی اگر دندان‌ها علی‌رغم استفاده از درمان‌های مکرر، احتمالاً سفیدتر نشوند .فرد مبتلا به سفید کننده به طور مستمر به دنبال محصولات سفید کننده مختلف است. از این رو توصیه می شود قبل از شروع روش درمانی، انتظارات از درمان، مشخص شده و هدف از انجام بلیچینگ دندان را تعیین کرد. بدین ترتیب می‌توان از مسائل روانی و هزینه‌هایی که در این راستا صورت می‌گیرد در امان ماند.

کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش

بلیچینگ دندانمقالات

بلیچینگبلیچینگ دندانقیمت بلیچینگهزینه بلیچینگ دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *