بلیچینگ

بلیچینگ دندان در نظر خیلی‌ها، همان مفهوم جرم گیری را دارد. درست است که هر دوی این روش‌ها در نهایت منجر به روشن‌تر شدن دندان‌ها و سفیدی آنها می‌شوند، اما کیفیت، کمیت و روش انجام این روش‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.

جرم‌گیری دندان‌ها در اصل به منظور پاک‌سازی دندان‌ها از رسوباتی انجام می‌شود که باعث بدرنگی دندان‌ها، بوی بد دهان و حالت زیری در دندان‌ها می‌شوند.

جرم و رسوبات تشکیل شده در سطح دندان‌ها، بواسطه ترکیب بزاق دهان با میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد غذایی ایجاد می‌شوند. بزاق دهان با مواد مختلف و باکتری‌های موجود در دهان ترکیب شده و موجب ایجاد لایه‌ای به نام پلاک روی دندان‌ها می‌شود. معمولاً پلاک‌ها در قسمت‌های پائین لثه و نواحی‌ای که دسترسی به آنها برای نظافت سخت‌تر است تشکیل می‌شوند.

سفید شدن دندان در جرم‌گیری، یک نتیجه ثانویه است

جرم‌گیری فرآیندی است که یکی از نتایج ظاهری آن، سفیدتر شدن دندان‌هاست. اما این به معنای یکی بودن جرم‌گیری و بلیچینگ نیست. چرا که بلیچینگ دندان بصورت تخصصی برای سفید شدن دندان‌ها، روشن شدن آنها و یکدست کردن رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود.

به این معنا که سفید شدن دندان‌ها، هدف اصلی بلیچینگ دندان است. این در حالیست که سفید شدن دندان در جرم‌گیری، یک نتیجه ثانویه به شمار می‌رود.

بلیچینگ

در حالیکه بلیچینگ به دنبال سفید کردن دندان‌هاست

بلیچینگ دندان روشی است که تمرکز و تخصص آن بر سفید شدن دندان‌ها قرار دارد. روش بلیچینگ دندان، با استفاده از تکنیک‌های مخصوص و منحصربفرد، راه درمانی برای رهایی از لکه‌ها و رنگدانه‌های دندان را طی می‌کند.

این لکه‌ها در مرور زمان و بر اثر استفاده از مواد غذایی رنگی مثل قهوه، کاکائو و نوشابه‌ها ایجاد می‌شوند. افراد سیگاری و کسانی که بطور مکرر از مواد مخدر استفاده می‌کنند نیز در معرض تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

تفاوت جرم‌گیری و بلیچینگ دندان در هدف آنهاست، نه نتیجه ظاهری‌شان!

جرم و پلاک‌های ایجاد شده در سطح دندان‌ها باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. بسیاری از افرادی که دندان‌های زرد، تیره و کدر دارند، به احتمال زیاد دچار جرم‌گرفتگی زیاد در سطح دندان‌هایشان شده‌اند.

این در حالیست که جرم‌گیری دندان به منظور سفید شدن دندان‌ها انجام نمی‌شود. بلکه هدف در این روش، برداشتن جرم و پلاک ایجاد شده در دندان است.
زدودن دندان‌ها از جرم و پلاک‌های ایجاد شده در سطح‌شان، باعث می‌شود دندان‌ها سفیدتر به نظر بیایند.

بلیچینگ دندان

وقتی می‌گوئیم «دندان‌ها سفیدتر به نظر می‌آیند» منظورمان این است که در این روش، رنگ دندان‌ها تغییری نکرده است. بلکه صرفاً جرم‌هایی که باعث زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شدند برداشته شده‌اند. بنابراین در طی فرآیند جرم‌گیری، رنگ دندان‌ها تغییری نمی‌کند.

در روش بلیچینگ دندان، از ماده سفید کننده برای تغییر رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود. همانطور که از همین جمله پیداست، هدفی که در بلیچینگ دندان دنبال می‌شود، سفید کردن دندان است.

در بلیچینگ دندان، بر خلاف جرم‌گیری، تنها رنگ دندان‌ها عوض می‌شود و جرم ایجاد شده در دندان بر سر جای خود باقی می‌ماند. در واقع روش بلیچینگ بطور انحصاری و تخصصی برای سفید کردن دندان‌ها ابداع شده است. در رابطه با کامپوزیت دندان اینجا را کلیک کنید.

بلیچینگ

جرم‌گیری و بلیچینگ را چه موقع انجام دهیم؟

  • سالی یکبار یا 6 ماه یکبار دندان‌های خود را جرم‌گیری کنید

تشکیل پلاک و جرم روی دندان‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. انجام جرم گیری دندان باعث زدودن آن از پلاک‌های ایجاد شده در سطح دندان‌ها می‌شود. جرم‌ها و پلاک‌ها به دندان‌ها چسبیده و در صورتی که به موقع وپاکسازی نشوند باعث ایجاد پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و آسیب‌های لثه می‌شود.

به گفته دندانپزشکان، هر فرد لازم است حداقل سالی یکبار جرم‌گیری دندان انجام دهند. البته این کار را لازم است با مشورت دندانپزشک خود انجام دهید. معمولاً افراد سیگاری و کسانی که در مصرف چای زیاده‌روی می‌کنند بعد از انجام جرم‌گیری شاهد تغییر چشمگیری در ظاهر دندان‌هایشان می‌شوند.

در زمان مناسب اقدام به بلیچینگ نمائید

انجام بلیچینگ دندان به لحاظ زمان و شرایط انجام از درجه اهمیتی کمتری برخوردار است. از آنجا که بلیچینگ دندان به عنوان روش درمانی شناخته نمی‌شود، انجام دادن یا ندادن آن تاثیر چندانی در سلامت دندان‌ها ندارد. بلیچینگ دندان در اصل یک روش سلیقه‌ای برای کسب زیبایی بیشتر در چهره است.

هدفی که بلیچینگ دندان دنبال می‌کند، سفید کردن دندان‌هاست. مشخص است که سفید شدن دندان‌ها، موضوعی نیست که بتوان برای انجام آن، بازه‌های زمانی مشخصی در نظر گرفت. هر زمان که احساس کردید وقت مناسب برای بلیچینگ دندان فرا رسیده است، اقدام به انجام آن کنید.

کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش

بلیچینگ دندان

انجام بلیچینگبلیچینگبلیچینگ دندانقیمت بلیچینگهزینه بلیچینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *