مکانیزم سفت شدن کامپوزیت دندان و انواع آن


کامپوزیت دندان آماده مصرف، توسط دندانپزشک متخصص و در محیطی بالینی به راحتی تهیه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند پلیمریزاسیون کامپوزیت دندان بطور معمول و غالباً با کمک دستگاه نور آبی که به سادگی با دست حمل می‌شود، قابل تکمیل است.

این عمل، طول موج‌های خاصی را با توجه به جنس آغازگر و کاتالیزور، منتشر می‌کند. لازم است در هنگام استفاده کردن از نور، نور به اندازه‌ای نزدیک به سطح رزین کامپوزیت نگه داشته شود. همچنین برای محفاظت از چشم نیز لازم است از عینک مخصوص توسط دندانپزشک استفاده شود.

کامپوزیت دندان می‌تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

  • آماده کردن حفره‌های لازم برای پر شدن دندان
  • پر کردن شکاف بین دندانی با بهره‌گیری از یک روکش پوسته
  • ایجاد نمودن تغییراتی جزئی در شکل دندان‌ها
  • قرار دادن تاج‌هایی جزئی روی دندان‌های تک
  • مکانیزم‌ سخت شدن رزین کامپوزیت

کامپوزیت دندان

انواع روش‌های مختلف در مکانیزم سخت شدن کامپوزیت دندان عبارت هستند از:

  • سخت شدن کامپوزیت با انجام واکنش‌های شیمیایی
  • سخت شدن کامپوزیت با تابش نور
  • استفاده از روش درمان دوگانه (ترکیب واکنش‌های شیمیایی و واکنش‌های نوری)

کامپوزیت دندان رزین سخت شده با واکنش‌های شیمیایی، یک سیستم دوتایی (پایه و کاتالیزور) می‌باشد که وقتی کاتالیزور و ماده رزین ترکیب می‌شوند، شروع واکنش اتفاق می‌افتد.
رزین‌هایی که با تابش نور سخت می‌شوند، حاوی ماده‌ای هستند که فعال شدن آن‌ها با نور اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، کامفوروینون یکی از این مواد است. در این فرآیند، یک شتاب‌دهنده یا کاتالیزور واکنش که سرعت آن را کنترل می‌کند نیز دخیل می‌باشد. فعال‌کننده‌های موجود در کامپوزیت که با نور فعال می‌شوند، اتیل‌آمینو اتیل متاکریلات یا دیکتون است.

این مواد هنگامی که در معرض نور با طول موج ۵۰ تا ۴۰۰ نانومتر قرار ‌می‌گیرند، فعال می‌گردند. این طول موج در منطقه آبی از طیف نور مرئی وجود دارد. به همین دلیل است که در طول مقاله از اصطلاح نور با طول موج آبی استفاده کرده‌ایم. کامپوزیت رزین‌ها در مواجه با نور محیط، واکنش نشان می‌دهند.

این موضوع باعث می‌شود تا به این نتیجه برسیم که رزین‌ها را نباید در معرض نور طبیعی قرار داد. چرا که در غیر این صورت، بسیار ممکن است فرآیند پلیمریزاسیون آن‌ها پیش از شروع شدن واکنش اصلی اتفاق بیفتد.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان رزین دوگانه، حاوی فعال کننده‌های نوری و نیز حاوی شتاب‌دهنده‌ها یا کاتالیزورها شیمیایی است. این موضوع اجازه می‌دهد تا مواد را حتی در مواجه با میزان نور ناکافی برای انجام گرفتن واکنش تنظیم کنند.

مهار کننده‌های پلیمریزاسیون شیمیایی، به کامپوزیت‌های رزین اضافه می‌شوند تا از روند پلیمریزاسیون مواد در طی ذخیره‌سازی آن‌ها جلوگیری شده و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهد.

دسته‌بندی کامپوزیت رزین مطابق با ویژگی‌های مصرفی

این ‌دسته‌بندی، کامپوزیت رزین را به ۳ دسته گسترده‌تر تقسیم می‌کند:

  1. کامپوزیت‌های مایع: از این کامپوزیت‌ها برای ترمیم‌های بسیار جزئی استفاده می‌شود
  2. کامپوزیت‌های بسته‌بندی شده: با استفاده از مواد چسبنده بیشتر، در ترمیم دندان‌های عقبی استفاده می‌شود.

کامپوزیت‌ مایع

کامپوزیت‌ قابل انعطاف یک زیرمجموعه نسبتاً جدید از مواد کامپوزیتی رزین هستند که از اواسط دهه ۹۰ مبلادی آغاز شده ‌است. این کامپوزیت‌ها در مقایسه با کامپوزیت‌های جهانی فلوگوس‌ دارای محتوای پرکننده کم‌تری هستند که در نتیجه آن، سهولت در مصرف، چسبندگی پایین‌تر، مقاومت فشاری بیشتر، مقاومت بیشتر در برابر سایش و انقباض پلیمریزاسیون را نشان می‌دهد.

کامپوزیت دندان

با توجه به ویژگی‌های مکانیکی ضعیف، کامپوزیت‌های جریان‌پذیر لازم است با احتیاط در مناطق دارای حساسیت زیاد مورد استفاده قرار بگیرند. اما با این حال، به علت داشتن خواص خنک‌کننده مناسب، می‌توانند سطح مینا و دندان را بطور دقیق با یکدیگر، مطابقت دهد.

کامپوزیت‌ بسته‌بندی شده

کامپوزیت‌های بسته‌بندی شده در دندان‌های عقبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر خلاف کامپوزیت‌های جریان پذیر، این کامپوزیت‌ها، ویسکوزیته بالاتری را از خود نشان می‌دهند. به این ترتیب، نیرویی بیشتر را به دلیل استفاده از مواد مورد نظر، به داخل حفره آماده می‌کنند.

ویژگی‌های کامپوزیت بسته‌بندی شده، بیشتر شبیه به آمالگام‌های پرکننده‌دندان است، زیرا نیرویی بیشتر لازم است که ماده را در داخل حفره دندان محکم نماید. بنابراین، می‌توان آن‌ها را با عنوان «آمالگام به رنگ دندان» نیز در نظر داشت.

ویسکوزیته افزایش یافته در طول درمان، با یک ماده پرکننده بالاتر باعث می‌شود که ماده سخت‌تر شده و مقاومت بیشتری در برابر شکستگی از خود نشان دهد. این دو ویژگی ایده‌آل برای مواد مورد استفاده در منطقه عقبی دهان است. برای رفع کردن هر گونه کمبود حاشیه، استفاده از لایه کامپوزیت جریان پذیر در پایه حفره دندان نیز باعث افزایش دوچندان مقاومت کامپوزیت دندان در برابر عوامل فرسایشی خواهد شد.

کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش، اولین و بهترین مجتمع تخصصی دندانپزشکی غرب تهران ( سعادت آباد ) در زمینه کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان و ایمپلنت دندان

کامپوزیت دندانمقالات

قیمت کامپوزیت دندانکامپوزیتکامپوزیت دندانکامپوزیت دندان در تهرانکامپوزیت دندان در سعادت آبادهزینه کامپوزیت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *