کامپوزیت دندان، روش استفاده و ترکیبات آن

کامپوزیت

در این روزها، رزین‌های کامپوزیت دندان می‌توانند دارای انقباضات ناشی از میزان پلیمریزاسیون و ضریب هدایتی حرارت کمتری باشند. این موضوع اجازه می‌دهد تا آنان را به صورت انبوه، در حالیکه سازگاری خوبی با دیواره حفره دندانی دارد، مورد استفاده قرار داد.

قرار گرفتن کامپوزیت در حفره دندان، مستلزم توجه دقیق و دقت فراوان به شیوه و روش مصرف می‌باشد. در صورت عدم توجه به این موضوع و جایگذاری نامناسب آن، ممکن است به زودی عملکرد مطلوب آن از بین رود.

اهمیت جای‌گذاری مناسب کامپوزیت دندان

دندان‌ها لازم است در هنگام قرار دادن کامپوزیت‌ دندان، کاملاً خشک شوند. در غیر این صورت و عدم توجه به این موضوع، به احتمال زیاد، رزین کامپوزیت دندان، به دندان متصل نخواهد گردید. کامپوزیت‌ دندان در حالی که همچنان در حالتی نرم و خمیری هست، روی دندان قرار می‌گیرد. اما هنگامی که در معرض نور با طول موجی مشخص قرار می‌گیرند، پلیمریزه شده و در محل مورد نظر روی دندان، حالتی سخت به خود می‌گیرند.

کامپوزیت دندان

استفاده کردن از نور برای سخت کردن و یا خشک کردن کامپوزیت‌ دندان، با چالشی بزرگ روبرو می‌باشد. چالش مورد نظر این است که در فرآیند انجام کامپوزیت دندان، عمق نفوذ نور بیش از دو یا سه میلی‌متر نمی‌باشد. این موضوع به این معناست که کل کامپوزیت دندان در معرض تابش اشعه یا نور قرار نگرفته و سخت نمی‌شوند.

بخشی از کامپوزیت دندان که نور نمی‌بینند، نرم باقی مانده و در واقع پلیمریزه نمی‌شوند. این اتفاق در نهایت موجب آزاد گردیدن مونومرها می‌شود. در نهایت همه این اتفاق‌ها نیز ممکن است باعث ایجاد ضعف عملکردی مکانیک کامپوزیت دندان شود.

برای اطلاع از پکیج ها و شرایط بلیچینگ دندان اینجا را کلیک کنید.

شیوه‌ای برای مقاومت حداکثری کامپوزیت

دندانپزشک متخصص لازم است کامپوزیت دندان را در حفره‌ای عمیق دندانی و به میزانی قابل توجه جای بدهد. برای انجام این عمل، لازم است هر دفعه و پس از دو یا سه میلی‌متر جلوتر رفتن، تابش نوریا اشعه را انجام دهد. با هر بار انجام این فرآیند و تکرار آن، کامپوزیت دندان از همان ریشه سفت و سخت شده و مشکلات احتمالی از بین خواهند رفت.

میزان ضخامت کامپوزیت دندان، بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر کامپوزیت دندان بسیار ضخیم باشد، موجب ایجاد حساسیت دندانی در حین جویدن خواهد شد. کامپوزیت دندان پس از قرار گرفتن و جای‌گیری در محل، باید به راحتی و بی هیچ مشکلی توسط بیمار تحمل شود. همچنین لازم است پایداری طولانی مدتی داشته و به مدت ده سال در حفره‌های دندانی باقی بماند.

مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین سطح ترمیم شده این نوع از کامپوزیت‌ دندان بواسطه اکسید آلومینیوم تهیه می‌شود. بطور کلاسیک، آماده‌ کردن کامپوزیت‌های کلاس ۳، نیازمند وجود نقاطی در داخل حفره‌های دندانی است که آن را حفظ کرده و محکم در سر جای خود نگه دارد.

کامپوزیت

برای قرار گرفتن رزین کامپوزیت دندان، از یک سرنگ مخصوص استفاده می‌شود. این سرنگ، امکان نفوذ کردن هوا در هنگام جای‌گذاری را به حداقل می‌رساند. این روزها تکنیک‌های به کار گیری و مصرف، بسیار متنوع هستند. ولی دراواخر دهه ۹۰ میلادی، افزایشی قابل توجه در قدرت پیوند بین ترکیبات کامپوزیت دندان به وجود آمد.

آغازگرهای واکنش اجازه می‌دهند تا فیبرهای کلاژن در داخل حفره‌های دندانی به رزین چسبیده و موجب پیوند فیزیکی و شیمیایی بین فیلرهای دندانی ‌شوند. به عبارت بهتر، استفاده از کامپوزیت دندان در دندانپزشکی بسیار پرحاشیه و بحث‌برانگیز بود، تا هنگامی که تکنولوژی پرایمر (Primer)، در اواسط دهه ۹۰ میلادی معرفی شدند.

اگر قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید اینجا را کلیک کنید.

تکنولوژی پرایمر در کامپوزیت دندان

به منظور ایجاد بهبود در ظاهر و زیبایی دندان کامپوزیت شده، حاشیه مینای دندان‌ها لازم است توسط اسید فسفریک اصلاح شود. شیوه درست اچینگ مینای دندان، قبل از قرار گرفتن کامپوزیت دندان رزین، شامل اچینگ با اسید فسفریک و شست‌وشوی کامل آن با آب و خشک شدن با هواست.

در تهیه نمودن حفره برای ترمیم کردن با رزین کامپوزیت، تمام زوایای حفره مینا باید متشکل زاویه‌های ناهموار باشند. منع مصرف برای کامپوزیت دندان، شامل پوشش آن و اکسید روی اوژنول است.

کامپوزیت دندان

تکنیک‌هایی که برای پیوند مدرن استفاده می‌شدند و نیز عدم محبوبیت پرکننده‌های بر پایه آمالگام، باعث شدند تا کامپوزیت‌ دندان برای ترمیم‌ حفره‌های دندانی کلاس ۲ محبوب‌تر واقع شوند.

با استناد به نظرات متخصصان در دوره‌های مختلف، کامپوزیت دندان به علت ماندگاری و پایداری بالاتر و عدم فرسایش و همچنین خواص فیزیکی مطلوب، برای حفره‌های دندان کلاس دو، مناسب‌تر هستند.

این موضوع که مواد کامپوزیت دندان تا چه حد ماندگاری دارند، موضوعی بود که در سال ۲۰۰۸ مورد بحث قرار گرفت و نتیجه نهایی به نفع رزین کامپوزیت دندان اعلام شد.

کلینیک دندانپزشکی فیاض بخش با در اختیار داشتن محیطی جذاب برای دندانپزشکی کودکان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

کامپوزیت دندانمقالات

قیمت کامپوزیت دندانکامپوزیتکامپوزیت دندانکامپوزیت دندان سعادت آبادکامپوزیت دندان غرب تهرانهزینه کامپوزیت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *